Aktuálně: Lázně | Příjezd do hotelu | Kultura | Covid info
Zjistit ceny
X

Česky
Dostupné jazyky

Historie léčby

historie léčby Karlovy Vary///history of spa treatment karlovy vary///Geschichte der Kurbehandlung Karlsbad///История курортного лечения Карловы Вары

Historie léčby Karlovy Vary

Historie léčby Karlovy Vary – karlovarským pramenům prý lidé přisuzovali léčivou moc už dávno před založením města. První historicky dochovaná léčba se uskutečnila na sklonku 14. století, kdy vladař Karel IV. koupal své nemocné nohy v minerální vodě jednoho z pramenů. Od té doby až do 16. století se karlovarští lékaři drželi výhradně tohoto způsobu lázeňské léčby. Koupele trvaly 5-12 hodin denně.

Podnět k zamyšlení nad využitím pramenité vody i k vnitřnímu užívání dal doktor Václav Payer v roce 1521. K dokonalosti však dovedl tuto metodu koncem 18. století až dr. David Becher, který se zasloužil o vyváženost lázeňských pitných kúr. Dr. David Becher provedl první vědecký rozbor karlovarských minerálních vod. Zabýval se individuálním léčením podle diagnózy pacienta. U pitné kúry zredukoval neúměrně vysoké dávky minerální vody z 40-60 pohárků denně na 12 – 15 pohárků denně. Doporučil pití vody u pramene, kde má voda prosycená CO2 daleko větší účinek. Od 19. století je lázeňská léčba doplněna dietním systémem, slatinnými lázněmi, slatinnými obklady a sprchami.

Lázně zažívaly své vzestupy i pády. Návštěvnost ovlivňovaly jak živelné katastrofy, tak i válečné konflikty. Od 18. století se ale začaly Karlovy Vary rychle rozvíjet a jejich postavení mezi ostatními evropskými lázněmi značně vzrostlo. Byly zakládány první veřejné lázeňské budovy a stavby. Město prosperovalo nejen díky zámožným lázeňským pacientům, ale také díky příjmům z prodeje minerální vody a vřídelní soli. Oblíbenost Karlových Varů stále rostla a počet návštěvníků se každoročně zvyšoval až do začátku 1. světové války. Po té přišla světová hospodářská krize, 2. světová válka a nakonec znárodnění. Vždy, když se lázně začaly vzpamatovávat z nějaké „pohromy“, přišla další rána. Po sametové revoluci (v roce 1989), kdy se ke slovu opět dostala demokracie, se začaly pomalu rekonstruovat zchátralé budovy a modernizovat lázeňské provozy. Od té doby jsou lázně opět schopné konkurovat ostatním evropským lázeňským městům.

X

We only use cookies on our site to improve our services, to analyse overall traffic and to personalise ads. Please choose what types of cookies we can temporarily store for you.

You can control the ways in which we improve and personalize your experience. Please choose whether you wish to allow the following:

Privacy Settings